بیمارستان پارس

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر گرامی باد

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | مرداد ۱۲ام, ۱۳۹۹

تغذیه مناسب در ماه ها و سال هاي اولیه عمر در حفظ بقا، تأمین رشد و تکامل و سلامت نقش حیاتی دارد. شیرمادر حاوی مواد مغذی اساسی مورد نیاز شیرخوار و آنتی بادی های لازم برای مقابله با عفونتهاست. تغذیه با شیر مادر یکی از استراتژی های مهم کاهش مرگ و میر کودکان و نیز یک استراتژی مهم در تأمین امنیت غذایی کودکان زیر دو سال در شرایط طبیعی و بحران ها قلمداد می شود.

برنامه کشوری تغذیه کودک با شیر مادر و برنامه های در دست اقدام این طرح در سطح بیمارستان پارس:

هدف کلی برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر، ارتقا سطح سلامت، رشد و تغذیه کودکان از طریق تغذیه شیرخواران با شیر مادر است و برای تحقق این امر برنامه های ذیل از سوی بیمارستان براساس استانداردهای بیمارستانهای دوستدار کودک در دست اقدام میباشد که مشروح آنها عبارتند از:

آموزش كاركنان: کارکنان بهداشتي درماني رده میانی و پزشکان گروه های زنان و اطفال و نوزادان دوره های آموزشی مبتنی بر تغذیه با شیر مادر در قالب کارگاه های تخصصی هر گروه بصورت سالانه با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی  دریافت می دارند.

اجراي ده اقدام براي تغذيه موفق با شير مادر در بيمارستان هاي دوستدار كودك و بخش هاي اطفال،نوزادان و جراحی زنان و بلوک زایمان و اتاق های عمل: متعاقب اعلام اقدامات دهگانه براي تغذیه موفق با شیرمادر در بیمارستان ها براساس معیارهاي جهاني، راه اندازي بیمارستان هاي دوستدارکودک آغاز شده و بیمارستان ها با گذراندن آموزش هاي لازم به اجراي «ده اقدام» لوح بیمارستان دوستدار کودک را دریافت مینمایند و برای تحقق این هدف ضمن اجرای استانداردهای ابلاغی در قالب فرمها و اقدامات مدنظر سالانه اقدام به خود ارزیابی و گزارشات دوره ای نتایج در کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر مینمایند.

آموزش مادران: آموزش مادران باردار و شیرده در بیمارستانها براي شروع  موفق تغذیه با شیر مادر و آشنایی  آنان  با روش و زمان مناسب شیردهی و اهمیت تغذیه انحصاري با شیر مادر تا  پایان دوسالگي ضروري و از برنامه های آموزشی پراهمیت بیمارستان میباشد که بدین منظور ضمن اختصاص یک کانال آموزشی در سطح بیمارستان با استفاده از آموزشهای چهره به چهره، ارائه پمفلت وبروشورهای آموزشی و فیلمها و نکات آموزشی در تلویزیون های ارتقا سلامت موجود در سطح بیمارستان آموزشهای کاربردی و عملیاتی به مادران ارائه میشود.

مشاوره شيردهی:در زمان بستری و پس از ترخیص: توجه به اهمیت آموزش و حمایت مادران باردار، و مادران پس از زایمان و حل مشکلات شیردهی آن ها به ویژه در روزها و هفته های طلایی پس از ترخیص، ایجاد خطوط تلفنی پاسخگویی به نیاز مادران و خانواده ها و پاسخگویی 24 ساعته از اقدامات بیمارستان پارس در اعتلا فرهنگ ترویج تغذیه با شیرمادر میباشد که راه های ارتباطی در جلسات آموزشی حضوری و در پمفلتهای آموزشی زمان ترخیص به مادر و خانواده وی اطلاع رسانی و آموزش داده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Unknown