مکان های دیدنی

رشت، ابتدا قصبه ای بود که در میان دو رودخانه گوهررود و سیاهرود قرار داشت و از اين جهت نيز قدمت ديرينه دارد. ولي از جهت سابقه شهري، اولين بار حمدا… مستوفي، در قرن هشتم هجري، از اين شهر نام برده است. نام قديمي رشت دارالمرز يا دارالامان بوده که قبل از اين دو، به آن بيه مي گفته اند.بیه در لغت نامه ها، رود و یا مصب بین دو رودخانه معني شده است و چنين به نظر مي رسد که دليل اين نامگذاري، قرار گرفتن آن در ميان دو رودخانه است که به مثابه حفاظ و ديوار شهر محسوب مي گرديد. وجه تسميه رشت، در فرهنگ دساتير، به معني گچي که بنّايان، سنگ و آجر را به آن محكم نمايند و در لغت نامه هاي انجمن آراء، آنندراج، فرس اسدي، لغت محلي شوشتري، برهان، ناظم الاطبا و لغت نامه جهانگيري: چيزي كه از هم فرو ريزد ـ هر چيزي كه از هم فرو ريزد و فروپاشد ـ ديوار مشرف بر افتادن….

video

یکی از ساختمان های معروفی که در شهر رشت ، شهر باران  وجود دارد ، ساختمان شهرداری رشت است که البته آن را به عنوان عمارت و یا کاخ شهرداری هم می شناسند.  بر اساس منابع، ساخت این عمارت بسیار زیبا در بین سال های ۱۲۸۶ تا ۱۳۰۵ خورشیدی یعنی در حدود ۱۹ سال طول کشید تا ساخته شود و طرح آن توسط یک معمار با اصالتی آلمانی و ارمنی به نام سرداراف که در رشت زندگی می کرد ساخته شد. این معمار با نگاهی وسیع به ساختمان هایی که در شهر سنت پترزبورگ که پایتخت قبلی کشور روسیه و یکی از شهرهای معروف فعلی این کشور است، ساخته شد.

منطقه تاریخی شهرداری

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی، قدیمی ترین پارک رشتِ که قدمت آن به دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می رسه . عمارت کلاه فرنگی از جمله آثار دوره قاجاریه شهر رشت هم در ضلع جنوبی باغ محتشم قرار داره و یک بنای چند ضلعیِ که همین مسئله ظاهر زیبایی به ساختمان بخشیده و از یک نواختی نمای بیرون آن جلوگیری میکنه.علت انتخاب نام کلاه فرنگی بر روی این بنا، شباهت فراوانی است که طبقه فوقانی این بنا به کلاه سیلیندری (فرنگی) داشته است.

باغ محتشم

عمارتی که امروز به موزه رشت تبدیل شده است سال ها پیش متعلق به « میرزا حسین خان کسمایی » آزادیخواه ، شاعر و روزنامه نگار معروف و از رجال دوره مشروطیت و نهضت جنگل بود. این خانه از سال 49 در زمان پهلوی میزبان موزه رشت گردید. . قدیمی ترین اشیای این بخش ها پیکان های سنگی متعلق به منطقه پیرکوه است که از حفاری های غیر مجاز کشف شده بوده و تاریخ آن3 هزار سال پیش از میلاد مسیح تخمین زده می شود.

موزه رشت

این موزه نمونه ای کوچیک اما واقعی از نحوه ی زندگی و فرهنگ سنتیِ روستاهای گیلانه.جالبه بدونید این موزه دیدنی در رابطه با معرفی تاریخچه و نوع فرهنگ و زندگی مردم در فضای باز ایجاد شده. در این موزه معیشت، کار، صنایع دستی و انواع فضاهایی که در یک جو وجود داره بازسازی و به نمایش در آمده. نمایش ها و بازی های سنتی، پرورش گیاهان دارویی و درختان بومی، بازار روز، کارگاه صنایع دستی، مزارع برنج و باغات چای، معماری روستایی ملل،  چایخانه ها ، اردوگاه تفریحی و پژوهشکده معماری و مردم شناسی همه و همه در این موزه دوست داشتنی به نمایش گذاشته شده.

موزه روستایی گیلان

یکی از مکان های دیدنی و جذاب شهر رشت بازار زیبایی که در نزدیک مرکز شهر وجود داره قدمت این بازار مربوط به زمانی می شه که اداره بلدیه شهر در این قسمت دایر بوده و جزو مکان های پر تردد شهر به حساب می اومد و روستایی ها و ساکنین شهر برای فروش محصولات خود در این مکان بساط  پهن می کردند ، اما شکل امروزی این بازار ترکیبی از سنت و مدرنیته است که حال هوای جالبی رو به این منطقه از شهر داده.

بازار محلی رشت

پارک ملت یکی از باغ‌های قدیمی شهر رشت با نام سیاه باغ است و درختان این پارک اغلب درختان قدیمی‌اند. این باغ در سال ۱۳۷۸ پس از بازسازی به عنوان بوستان ملت افتتاح شد، درختان این پارک اغلب قدیمی بوده و جذابیت فراوانی برای بازدیدکنندگان آن به همراه دارد. مکان انجمن نجوم ثاقب استان گیلان نیز در این پارک واقع است. در سال ۱۳۸۱ نخستین ساعت آفتابی آنالماتیک ایران در این پارک نصب شد و در همان سال یک مجتمع اکوواریومی که دارای ۶۸۰ قطعه از ماهیان کمیاب تزیینی شمال و جنوب کشور و ۲۸ قطعه خرچنگ بود دراین پارک به بهره برداری رسید.شد تا برای بازدید عموم در دسترس قرار گیرد.

پارک ملت

روستای سقالکسار واقع در استان گیلان و ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و بین راه آقاسید شریف تا جیرده قراردارد. آب دریاچه از ریزش های جوی و چشمه ساران منطقه تامین میشود. واژه سقالکسار به معنای محل آب خوردن پرندگان است. در گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می آمدند و از چشمه ی موجود در آن آب می خوردند به همین خاطر این روستا سقالکسار نامیده شده است.

دریاچه سقالکسر

بوجاق در محدوده بندر کیاشهر تا زیباکنار واقع شده و بخشی از نوار ساحلی دریای مازندران رو شامل می شه. تمام پارک ملی بوجاق با عنوان تالاب کیاشهر در لیست تالاب های بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده . این تالاب یکی از بهترین تالاب های کشور برای پرنده نگریه. تالاب بوجاق علاوه بر میزبانى گونه هاى مختلف پرنده، زیستگاه بیش از ۵۰ گونه ماهى و آبزیان بومى و مهاجرِ و از معدود زیستگاه هاى فک خزریه. بوجاق علی رغم زخم های زیادی که بر تن دارد با تلاش محیط بانان منطقه و دوستداران حیات وحش هم چنان پابرجاست و تماشایی.

پارک ملی بوجاق

پارک جنگلی سراوان از قدیمی ترین قسمت های جنگلی گیلانِ که به خاطر گونه های متنوع گیاهی که داره در سطح کشور و حتی در کل جهان کم نظیرِ. ابتدای ورودی پارک جنگلی سراوان یک آبگیر کوچک داره که فوق العاده زیباست. یک سکوی چوبیطراحی شده  و دو تا قایق قو شکل هم برای گشت و گزار گذاشتند. یکی از جاذبه های پارک جنگلی سراوان وجودِ موزه میراث روستایی کشورِ که در قسمتی از این پارک زیباست.

پارک جنگلی سراوان

Unknown