بیمارستان پارس

روز جهانی بهداشت سال 2022

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | فروردین ۲۲ام, ۱۴۰۱

 

روز جهانی بهداشت سال 2022

روز 7 آوریل مصادف با 18 فروردین همه ساله بعنوان روز جهانی بهداشت معرفی و سالانه این روز از سوی سازمان بهداشت جهانی نامگذاری می گردد. امسال در بحبوحه پاندمی کووید 19 و رشد فزاینده بیماری هایی چون آسم، سرطان و بیماری های قلبی- عروقی،نامگذاری این روز تحت عنوان ” سیاره ما ، سلامت ما” صورت گرفته که این مهم بیانگر لزوم توجه جهانی بر اقدامات فوری موثر برای حفظ سلامت انسانها و کره زمین میباشد و به دنبال آن است تا با ترویج یک جنبش جهانی در این زمینه ،امکان ایجاد جوامع متمرکز بر امر سلامت انسان و زمین را فراهم آورد. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که سالانه بیش از 13 میلیون مرگ در سراسر جهان به دلیل عوامل محیطی قابل اجتناب بوده و بزرگترین تهدیدهای سلامت بشر بحران آب و هوا میباشد که بعنوان یک بحران بهداشتی در سطح جوامع شناخته میشود.

با توجه به اینکه دانش آموزان از سرمایه های عمده انسانی هر جامعه میباشند، توجه به سلامت آنها نوعی سرمایه گذاری برای آینده قلمداد شده و یکی از راه های موثر در استقرار ارتقای بهداشت دانش آموزان  با توجه به اینکه بعد از خانه و خانواده ، مدرسه مهم ترین نقش را در سلامت و آموزش برعهده دارد، تاکید بر اجرای صحیح آموزشهای مبتنی بر بهداشت در سطح مدارس میباشد. مدارس موظفند علاوه بر آموزش مهارتی پایه چون خواندن و نوشتن؛ آموزش رفتارهای بهداشتی، که تاثیر مثبت بر سلامت فرد ، خانواده و جامعه دارد را در محور اقدامات آموزشی خویش واقع دارند..کودک در مدرسه رشد و تکامل    می یابد، لذا توانمند سازی کادر آموزشی با مفاهیم سلامت و بهداشت بعنوان یک نهاد آموزشی و فرهنگی موثر در تربیت نسل آگاه امری ضروری بوده و مجموعه های آموزشی را در تحقق،رسالت آگاه سازی همگانی و ارتقا سطح دانش جامعه موفق  میگرداند.

براین اساس بیمارستان پارس برای اجرای مفاهیم آموزشی و فرهنگ سازی بهداشت کودکان با حضور در یکی از مدارس سطح شهر رشت ” پیش دبستان و دبستان پسرانه دانش پارسا ” ضمن حضور در بین کادر آموزشی و دانش آموزان ،سرفصل های آموزشی را در حیطه سلامت و بهداشت کودکان توسط بروشور ، پمفلت ،برنامه ها و فیلم های  آموزشی  با ارائه کتابچه های نقاشی با موضوعات مبتنی بر بهداشت دست، تغذیه و استانداردهای ارگونومی  و …. ارائه نمود و سرفصلهای کلاس آموزشی برگزار شده توسط سوپروایزر ارتقا سلامت این مجموعه در این مدرسه عبارت بود از:

  • آموزش اهمیت تقویت اعتماد به نفس و راهکارهای موثر برای افزایش آن در کودکان
  • موضوعات مبتنی بر شعار سلامت شامل آب و هوا و غذای سالم ( براساس شعار سازمان بهداشت جهانی)
  • ارائه توصیه ها و الگوهای تغذیه ای صحیح و سالم برای کودکان در وعده های اصلی و میان وعده
  • اهمیت مصرف کافی آب
  • نحوه صحیح حمل کوله پشتی
  • ارائه آموزشهای بهداشتی و مراقبتی در مواجهه با کرونا در سطح مدارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Unknown